Future Traditions
دومین کارگاه از مجموعه TalkWalk


اساتید: Alexandre Dubor  / Sofoklis Giannakopoulos/ علی شیخ الاسلامی

دستیار:
لیلی طایفی

تاریخ برگزاری: 4 الی 10 شهریور ماه 1395

دانشجویان:

فائزه پاکروان /  علی فروتن  /  مریم اخیانی /  یگانه خلیلی /  آرمین بادیان  /  اویس شهنایی /  نیما ظهیری  /  رسول فتح الهی  /  آرزو رجایی  /  هومان سالیانی  /  سیدحسام الدین موسوی نژاد /  ماندانا تنباکویی / علی فریور صدری                                                                     

 

توضیحات دوره:

ما در آستانه انقلاب فن‌آوری هستیم. انقلابی که به صورت بنیادین در حال تغییر زندگی، کار و ارتباطات ماست. این تحول بزرگ از لحاظ مقیاس و پیچیدگی به هیچ تجربه بشری شباهت ندارد. ما هنوز نمی‌دانیم که آینده این تحول بزرگ چگونه خواهد بود.

 ما انسان‌ها در طول دهه‌های اخیر ماشین‌های بیشتری را برای انجام برخی امور مرتبط با صنعت به کار گرفته‌ایم. انجام امور به‌وسیله‌ی ماشین‌ها و با نظارت انسان، و سپس حرکت به سمت انجام کارها به‌وسیله‌ی کامپیوترها و بدون دخالت ما، همان چیزی است که اکنون تحت عنوان Industry 4. یا چهارمین انقلاب صنعتی شناخته می‌شود. مزیت این تحولات در عرصه‌ی صنعت، این است که در صورت جایگزینی ربات‌ها با انسان‌ها، هزینه‌های نهایی، تکنیک‌ و نیز سرعت ساخت دچار تغییرات چشم گیری می‌شود. برای رسیدن به این نقطه استفاده از ربات هایی که عملیات ساخت را در ابعاد واقعی ممکن می‌سازند بسیار مهم است. اولین سئوالی که برای ساخت این گونه ربات ها مطرح می‌شود متریال مورد استفاده در پروسه ساخت است که تکنیک ساخت را مشخص می‌کند.

اولین راهکار به منظور یافتن تکنیک و متریال موردنظر بررسی تکنیک های بومی ساخت در بستر جغرافیایی یادشده است.

در این کارگاه تلاش شد با ادغام ابزار و تکنولوژی‌های جدید با تکنیک های معماری بومی راهکاری برای طراحی و ساخت دیجیتال ارائه کرد. با توجه به این مسئله با کمک یک بازوی رباتیک و استفاده از اکسترودر (Extruder) پرینت سه بعدی که در مدرسه معماری Iaac طراحی و تولید شده مدل های در مقیاس کوچک با این تکنیک تولید شد. به منظور طراحی این نمونه ها ساختار یخچال ها و بادگیر های بومی ایران بررسی شده و بر اساس آنها خاصیت تبادل گرمایی این نمونه ها مطالعه شد.