کارگاه آشنایی با طراحی و ساخت دیجیتال

 

استاد: پویان روحی

تاریخ برگزاری:  6 اردیبهشت  الی 24 خرداد ماه 1395

دانشجویان:

کاوه چهری  /  امید نیکوکار  /  امیرعلی رستگاررازی  /  آیدا ساروی  / زهرا فخرایی راد  /  مسعود حسن آبی  /  لنا بهاری /  حسین اسلامی  /  سید محمد موسوی جزایری /  بهادر ارجمندی  /  آرمان نجاری  /  عسل مرادی  /  رضا احمدی مقدم /  دیبا قاضیا  /   نگار دولتی /  نعمت اله   صفری  /  امیر محبی آشتیانی /  سامان ایلخانی پور /  پریسا نویدی  /  فاطمه شاه نظری / سیدحسام الدین موسوی نژاد  /  سارا موسوی نسب  /  محمدرضا مهجوری  /  درسا بصروی                                                                                                                                                                                  

 

توضیحات دوره:
از آغاز استودیوی دیجیتال در مدرسه‌ی معماری دانشگاه کلمبیا، کمی بیش از بیست سال گذشته است. در طول این سال‌ها معماری به دیسیپلینی کاملاً متفاوت تبدیل شده؛ پیش‌فرض‌هایش به شکلی بنیادی جابه‌جا شده، و مرزهایش درهم شکسته و از نو تعریف شده‌اند. تکنولوژی‌های دیجیتال، تولید معماری را دگرگون کرده و شیوه اندیشیدنِ معماران و طراحان به طراحی و ساخت را تغییر داده‌اند. این تکنولوژی‌ها پتانسیل‌های جدیدی ایجاد کرده‌اند و امکانات بی‌شماری در برابر معماران به وجود آورده‌اند. 
دوره‌ی آشنایی با طراحی و ساخت دیجیتال، با نگاهی مقدماتی به تاریخ‌ها و تئوری‌های دیجیتال، بستری فراهم کرد تا در آن، شرکت‌کنندگان توانستند با بعضی از این امکانات آشنا شوند و به تجربه با آن‌ها بپردازند. این دوره، یک دوره‌ی مقدماتی و متمرکز بر عرصه‌ی طراحیِ راینو و گرس هاپر بود و برای آن دسته از علاقه‌مندانی مناسب بود که تاکنون تجربه‌ای در عرصه‌ی طراحی و ساخت دیجیتال نداشته‌اند. 

شرکت‌کنندگان در دوره، در هر جلسه با یکی از تکنیک‌های طراحی و ساخت آشنا شدند و تمرین انجام-گرفته با آن تکنیک خاص را با کمک تکنولوژیِ مرتبط، ساختند. 

 این تکنولوژی‌ها عبارتند از برش لیزری، ماشین سی ان سی، و پرینتر سه‌بعدی. 

محصول نهایی دوره، دو پروژه‌ی گروهی - دو نیمکت- بود که توسط شرکت‌کنندگان، طراحی و با استفاده از ماشین سی ان سی برش داده شد، و درنهایت، قطعات آن سوار شدند.