کارگاه  ساخت/ آفرینش چراغ

استاد: علی ذوالفقاری

مدرسان نرم افزار : مجید کاویانی / امیر آرمانی اصل / پانیذ فرخ سیر

همکاران ساخت: مجیدکاظم پور / محمدحسین کریمی/ هادی تقوی

سخنرانان: کاوه احمدیان / علی قره خانی /  نوید غفاری/ سامان سنجری

 

دانشجویان :

بهاره فرهی/ مژده معصومی/ تینا زمانی کبیر/ محمدرضا مهجوری/ حسین مردی حلاج/ فرزام رجبی/سیده زهرا علی مرادی/ علیرضا ایرانی/پگاه حیدری/ حامد دانش مبرهن/ اورمان میابی/ آیدا جهانشیری/ موژان فکری مقدم/ محمد  تیموری یانه سری/ رسول فتح الهی/ حمید عطاران/ محمدرضا علیاری نیا/ الناز  قاسمی/ مهیار راکعی/ کاوه دادگر/ صالح حریری

 

 

توضیحات دوره:

پروژه های ساخت بسترهایی برای پیدایش تکنیک های جدید هستند. هدف ما در این سری از کارگاه های ساخت تمرکز روی CAD و رسیدن به CAM است (طراحی مبتنی بر کامپیوتر و رسیدن به ساخت مبتنی بر کامپیوتر است). هدف ما تربیت نسل جدیدی از سازنده های ماهر میان رشته ای است. در کارگاه ساخت شماره یک تمرکز دوره بیشتر برطراحی در نرم افزار های  Rhinoو Grasshopper و ZBrush در جهت برقراری رابطه کاربر با ماشین CNC است. برای عملی ساختن دانشی که در دوره آموزش داده شده موضوع ساخت چراغ در قالب یک محصول صنعتی به عنوان محصول نهایی انتخاب شده است.

 در طراحی محاسباتی و ساخت دیجیتال رسیدن به هندسه های پیچیده بسیار راحت و قابل دسترسی است. نرم افزار ZBrush این قابلیت را می دهد که به آسانی مانند کار با گِل هر شی ای را با کیفیت بالا طراحی کنیم در حالی که نرم افزار Grasshopper بسیار منطقی، دقیق و محاسباتی است. با طراحی آسان در نرم افزار ZBrush و انتقال آن به نرم افزار Rhino و سپس در قالب یک الگوریتم محاسبه شده در Grasshopper می توانیم به خلق زیبایی فراتر از تخیل بپردازیم.

 دانش مختصری از سیستم ماشین های  CNC می تواند قسمت بعدی ارتقا فرم توسط تکنولوژی باشد. ترکیب سیستم های دو بعدی و سه بعدی و ایجاد تکنیک های جدید بسیار با ارزش و کارآمد برای سازندگان در آینده است.

سایه و شکست نور، بازتاب و الگو و نشر نور و استفاده از این خصوصیات برای ایجاد فرم و بافت‌های زیبا دلیل اتنخاب چراغ است. همچنین بررسی و طراحی چراغ های دکوراتیو باعث ایجاد روش های جدید و ایده های خلاقانه در قسمت ساخت می شود. در نظر گرفتن نور به عنوان یک شی فیزیکی کمک می کند تا روش‌های مختلف طراحی برای رسیدن به زیبایی به کار گرفته شود و هنگامی اتفاق می افتد که به زیبایی شناسی در درون جزییات می رسیم. به این صورت می توان گفت که «فرم از نور تبعیت می کند». الگو و بافت هندسی با استفاده از الگوریتم و ابزار  CAD به یک قابلیت تکنولوژیکی تبدیل می شوند و به این صورت شاخص ها و اندازه ها همچنان دقیق و درست هستند. 

 در این دوره ما با استفاده از ابزار صنعتی به آموزش افراد با مهارت های ساخت و بررسی دوباره ساخت چراغ دکوراتیو با تکنولوژی های قابل دسترس پرداختیم. محصولات این دوره نتیجه رویکرد سی ان سی ماشین و بررسی متدهای جدید ساخت ماشینی است و هنگامی اتفاق می افتد که به زیبایی شناسی در درون جزییات می‌رسیم. به این صورت می توان گفت که «فرم از نور تبعیت می کند». الگو و بافت هندسی با استفاده از الگوریتم و ابزار  CAD به یک قابلیت تکنولوژیکی تبدیل می شوند و به این صورت شاخص ها و اندازه ها همچنان دقیق و درست هستند. 

در این دوره ما با استفاده از ابزار صنعتی به آموزش افراد با مهارت های ساخت و بررسی دوباره ساخت چراغ دکوراتیو با تکنولوژی های قابل دسترس پرداختیم. محصولات این دوره نتیجه رویکرد سی ان سی ماشین و بررسی متدهای جدید ساخت ماشینی است.