استودیو طراحی نخ نما

اساتید: مهدی کامبوزیا / مهران حق بین

تاریخ برگزاری:  31 فروردین ماه الی 18 شهریورماه 1395

دانشجویان:

حوریه بهرادی یکتا /  آریا گله  /  فرشته اعلا / نعمت اله صفری /  مهران علی نژاد/ محمدعلی جباریان / نشاط میرهادی زاده /  عطیه سادات فخرحسینی /  علی سنائی کیا / شمیم آقازاده / فاطمه صالحی امیری                                                                                

 

توضیحات دوره:

علت تشکیل دوره نخ نما آشنایی دانش پژوهان با مفاهیم ساخت بر اساس شناخت و طراحی عناصر کشسانی است. چرا نخ؟  به این دلیل کار با نخ را انتخاب کردیم که اولا میزان و معیار ابتدائی اندازه گذاری (ریسمان) بوده و از طرف دیگر رفتار خاص کابل برای معماران تا حد زیادی ناشناخته است و پیشرفت کار به میزان تجربه و تمرین مداوم  دانش پژوهان بستگی داشت. 

در جلسات اول دوره، دانش پژوهان با رفتار ریسمان آشنا شدند به این صورت که در گروه‌های دو یا سه نفره تقسیم شده  و هر گروه تمرین متفاوتی انجام دادند مثلا یک گروه روی خاصیت متریالی نخ کار می کرد و گروهی دیگر روی خاصیت سازه ای نخ و دیگری استفاده نخ به عنوان ابزار ساخت . 

در جلسات بعدی، پس از شناخت نسبی بچه ها از نحوه کار با نخ و ریسمان، کل کلاس با موضوع مشخص تمرین های اصلی را شروع کردند. 

تمرین اول: با فرض تکیه گاه های ثابت و عبور نا منظم کابل ها از تکیه گاه ها ، گره هایی مقاوم پدید آوردند که با تراکم کابل های عبوری از آنها به عنوان  نشیمن‌گاه قابل استفاده بودند که با این تمرین توانستند نقاطی را که فشار ناشی از وزن روی آن ها بیشتر است را در هر مختصات مشخص، کنترل کنند.  

تمرین دوم: در این تمرین تکیه گاه ها متحرک بود و با تغییر شکل آنها کابل های عبوری فرم‌های متفاوتی به خود گرفته و در نتیجه فضای متنوع ایجاد می کردند. که در این تمرین دانش پژوهان، طراحی معماری با استفاده از عناصر کششی را تجربه کردند. 

تمرین سوم و نهایی: در این تمرین با توجه به بالا رفتن مهارت دانشجویان و شناخت کافی آنها با طراحی، تمرین را محدود تر کردیم. با این صورت مسئله که پایه ها یک مدول ثابت بوده و با جانمایی در فضا ایجاد کاربری کرده و با عبور کابل ها تبدیل به پاویونی کوچک شود. 

  
            .