«کانون معماران معاصر»، به عنوان مرکزی جهت نشر و توسعه‌ی فرهنگ معماریِ واجد اندیشه و بااصالت و برای کمک به پرورش نسل معماران مؤلّف، می‌کوشد به آسیب‌شناسی بحران اندیشه‌ی معماران معاصر بپردازد. بدین منظور در تلاش است تا با هم‌اندیشی بزرگان و متقدّمین و به یاری متأخّرین و در قالب دپارتمان‌های تخصّصی چندسطحی، میان‌بخشی و چندسونگرو با بهره‌گیری از دانش و هنر اساتید و فرهیختگان مرتبط با این هنر متعالی، در قالب مجموعه‌ای منسجم و هدفمند، با امکانات و تجهیزات مناسب جهت مرتفع نمودن این مهم، گامی مؤثر بردارد. 

روشن است که تحقّق چنین رسالتی تنها به کمک عزم و خرد جمعی امکان‌پذیر است. بر این اساس، «کانون معماران معاصر» بر پایه‌ی ارتباط میان دپارتمان‌های تخصّصی مختلف و مجموعه‌ای از رویدادهای مؤثّر بر هم‌افزایی اندیشه‌ی صاحبان هنر و فرهنگ شکل گرفته است.   

ساختار مجموعه، خدمات متنوعی را در حوزه‌ی آموزش و پرورش، طراحی و تولید، نمایش آثار، و چاپ و نشر در دستور کار دارد. بدین سبب، بخش‌های اصلی کانون و نقش هر یک در دست‌یابی به سند چشم‌انداز به شرح ذیل معرّفی می‌گردند:

۱- بخش آموزش و پرورش

در این بخش ارتقای سطح علمی معماران با بهره‌گیری از دانش اساتید و بزرگان معماری با تعریف دوره‌های تخصّصی در قالب دپارتمان‌های «معماری و هنر»، «معماری و فرهنگ»، «معماری و بوم»، «معماری و شهر»، «معماری و منظر»، «معماری و حرفه»، «معماری و ساخت» و ... و برگزاری نشست‌های علمی-تجربی با موضوعات کاربردی برای دانشجویان و معماران مدّ نظر است. درواقع، هدف کانون از تأسیس و راه‌اندازی این بخش، علاوه بر ارتقای علمی و دانش تجربی دانشجویان و معماران، بهره‌مندی مخاطبان از هم‌نشینی با اساتید و بزرگان در فضایی آرام و خردمندانه جهت تأکید بر بعد پرورش بوده است. مسأله‌ای که عدم توجه به آن، نسل‌های نوپای معماری ما را با فقدان اصالت اندیشه و فرهنگ هنر و معماری مواجه نموده است.

۲- بخش طرّاحی و تولید

ارایه‌ی خدمات مهندسی و مشاوره‌ی طرّاحی به کمک اندیشمندان و اساتید فن و در قالب پروژه‌های مشارکتی و با هدف ارتقای سلیقه‌ی عمومی انجام می‌گردد. ایجاد انگیزه در دانشجویان و معماران و سامان‌دهی مجرایی مطمئن برای عموم شهروندان جهت آشنایی با اندیشه‌ی معماران و چگونگی تأثیرپذیری کیفیت فضا با بهره‌گیری از توان علمی-هنری معماران از جمله اهداف راه‌اندازی این بخش خواهد بود.

۳- بخش نمایش آثار

فراهم آوردن فضای یک گالری جهت ارایه‌ی آثار هنرمندان و معماران، عاملی مؤثر در افزایش ارتباط و محفلی جهت تبادل نظر و مشاهده‌ی آثار است، که پذیرای طیف گسترده‌ای از هنرمندان خواهد بود.

۴- بخش چاپ و نشر

ترویج فرهنگ نوشتاری در برابر فرهنگ شفاهی در انتقال آموزه‌های هنری و علمی معماری مهم‌ترین هدف شکل‌دهی این مرکز بوده است. 

امید است در پرتو عنایت یگانه معمار هستی و با یاری بزرگان و صاحبان اندیشه و به کمک همّت و پویایی جوانان و پیشگامان هنر معماری و دیگر شاخه‌های تخصّصی مرتبط با آن، ریشه‌های اصیل اندیشیدن را بازیابیم و در خلق آثاری ماندگار سهیم باشیم.

 


 

تیم کانون معماران معاصر

   
          الهام رضوی  
         مدیرعامل   
         مجتبی رضوی      
       رئیس هیئت مدیره      
         فرشید اسمـــاعیلی    
         مشاور مدیرعامل      
رامین تهامی
مدیر مالی
فرشته اعلا
قائم مقام مدیرعامل 
            علی شیخ الاسلامی
           مدیر اجرایی آموزش 

رها محمدی 
 مدیر اجرایی
           المیرا مه نیا
            مدیرامورهنری
انیس اشراقی
مدیرمدیا و رسانه
حسام شهبازی
مدیر انفورماتیک
ندا اسماعیلی
 کارشناس حسابداری
امیر علی زینتی
مدیر رویدادها
           
          علی شهبازی
       مسئول انفورماتیک