نشست ارزیابی بعد ادراکی و کندوکاوی بر اهمیت آن در طراحی

سخنران:  فرشید آرام، سوران منصورنیا
زمان بر گزاری : چهارشنبه 25 مردادماه 1396
ساعت: 
18:00
مکان: کانون معماران معاصر


این نشست برگزار شد.

 

برای رزرو حضوری، فرم زیر را تکمیل نمایید
 1. نام (*)
  Invalid Input
 2. نام خانوادگی (*)
  Invalid Input
 3. ایمیل (*)
  Invalid Input
 4. شماره همراه (*)
  Invalid Input
 

 

 

 

تحلیل ادراکات ذهنی انسان و روش های بررسی آن  به عنوان یک دانش نوین مورد توجه حوزه های مختلفی چون روانشناسی، جامعه شناسی، معماری و شهرسازی می باشد، در این رهیافت آشنایی بیشتر با روش های تحلیل ادراک ذهنی انسان می تواند، گسترة دید وسیع تری در  چگونگی برخورد در فرآیند های طراحی  و برنامه ریزی جهت  تخصیص فضا متناسب با ادراک  انسان و نیازهای روانشناختی او در اختیار طراحان و یرنامه ریزان قرار دهد. 

امروزه بحث مطالعات میدانی و تجزیه و تحلیل ادراک ذهنی و اتخاذ بهترین شیوه برخورد با مسائل بسیار حائز اهمیت می باشد به خصوص با مسائلی که به صورت مستقیم با زندگی انسان و کیفیت زندگی آن مربوط می گردد. مطالعات و برنامه ریزی شهری و معماری زمانی ارزشمند خواهد بود که از نظرات و دیدگاه ساکنان مطلع باشد و بدون توجه به دیدگاه آنان تصمیمی کورکورانه اتخاذ نگردد، به خصوص در عصر حاضر که مشکلات هویتی در جوامع شهری مسئله ای بحرانی می باشد و هر تصمیم اشتباه می تواند خسارت های زیان باری در حال و آینده زندگی شهروندان به وجود آورد، مشکلاتی که هم اکنون نیز در بخش های از شهرهای ما وجود دارد که دلیل آن مطالعات سطحی و سهل انگارانه می باشد. یکی از روش های کاربردی برای این امر بهره گیری از  روش تحلیل نقشه های ذهنی است که توسط شهروندان ترسیم می شود. در واقع می توان گفت برای کاهش این مشکلات و ترسیم آینده ای بهتر و سالم تر برای جوامع شهری دعوت به مشارکت از شهروندان و مطالعه بر روی دیدگاه آنان ودر نهایت  تحلیل درست داده های جمع آوری شده الزامی می باشد. برای تجزیه و تحلیل کارآمد و دقیق تر این مطالعات نیز دانش نرم افزاری بسیار کمک خواهد کرد. 

هدف از برگزاری این نشست معرفی روش های تحلیل ادراک ذهنی در فضاهای معماری و شهرسازی و تاکید بر اهمیت آن در زمان حاضر می باشد که متاسفانه در جامعه معماری و شعرسازی ایران مغفول مانده است. علاوه بر این در این نشست نخستین نرم افزار معماری و طراحی شهری ایران که توسط سخنران این نشست ابداع گردیده است معرفی خواهد شد.