دوره Digi/Made


 

معماری دانشی بینا رشته ای است و "رابطه ی بین  دیسیپلین های مختلف" کلید ایجاد یک ساختار در جهت تولید و انتشار دانش معماری می باشد.  با نگاه بینا رشته ایست که می‌توان از تجارب و اندوخته‌های دیسیپلین های دیگر استفاده نمود تا مرزهای دانش معماری را  گسترش داده و باعث شد تا اتفاقات و ایده هایی خلاقانه در دیسیپلین معماری شکل گیرد. چالش هایی نظیر انتخاب/طراحی ماده ، کشف امکانات هندسی و تکنیک های ساخت جزو مباحث میان رشته ای است که از گذشته تا امروز معماران با آنها درگیر بوده اند. امروزه پیشرفت تکنولوژی در زمینه های سخت افزاری مانند رباتیک، مکانیک و الکترونیک که در کنار دانش نرم افزاری و پردازشی ابزارهایی نو را در اختیار معماران قرار داده است تا امکانات جدیدی را در دیسیپلین معماری جستجو کنند.


Digi/Made  مجموعه ای از کارگاه ها، رویدادها و سخنرانی هاست که تلاش دارد  تا در لبه ی مرز های دانش موجود به صورت مستمر و متمرکز به مدت حدودا پنج ماه با هدف کشف امکانات بینا رشته ای حرکت کند و در آخر دانش اندوخته شده در کل این دوره را در قالب ساخت نمونه ای یک به یک به سرانجام رساند.

این دوره شامل سلسله کارگاه هایی با موضوعات مختلف اما مرتبط به هم است که در راستای یکدیگر به صورتی برنامه ریزی شده اند تا در هر کارگاه مقدمات مورد نیاز برای ادامه ی و ورود به سرفصل دوره های دیگر آموزش داده شود. این پیوستگی و تمرکز، مهارت های تکنیکال و تئوریک جامعی برای شرکت کنندگان در حوزه ی ساخت دیجیتال را فراهم خواهد کرد.


 سرفصل های مورد بحث در این دوره شامل مباحث زیر خواهد بود:

ترم اول دوره
•    Modeling and Fabrication
در این دوره دانشجویان ابتدا با نرم افزار راینو آشنایی پیدا کرده سپس به یادگیری تکنیک های مدل سازی های سه بعدی با این نرم افزار میپردازند. در ادامه علاوه بر مدل سازی های پیچیده تر،  با افزونه ی گرسهاپر و مدلسازی الگوریتمیک آشنا خواهند شد و روش های مرسوم ساخت از Sheet Material ها نظیر Waffle و Triangulation را تمرین خواهند کرد و در نهایت با کمک همین تکنیک ها مدل هایی با ابعاد کوچک میسازند.

•    Presentation Technics
در این دوره دانشجویان ابتدا با ابزار های مورد نیاز برای تولید و ویرایش تصاویر و ترسیمات دو بعدی نظیر Adobe Photoshop ، Adobe Illustrator  موتور رندر گیری Keyshot و همچنین Adobe Indesign  به منظور تولید پرزنتیشن و همچنین تولید دفترچه های ارائه آشنا خواهند شد. سپس تولید ترسیمات جهت توضیح یک پروسه یا روند را تمرین خواهند کرد.

•    Introduction to Programming
این دوره همزمان است با نیمه ی پایانی دوره ی Modeling and Fabrication بعد از درک مفهوم مدلسازی الگوریتمیک در این دوره،  دانشجویان با کد نویسی به زبان پایتون (Python) در افزونه ی گرسهاپر (Grasshopper) آشنا خواهند شد و توانایی فهم کد و نیز ویرایش آنها را آموزش میبینند. سپس بعضی از تمرین‌هایی که در دوره ی    Modeling and Fabricationانجام شده است را به زبان پایتون کد نویسی میکنند. در انتها دانشجویان باید کدنویسی در راستای تولید G code ها در این افزونه را تمرین نمایند.

•    Introduction to Robotic Fabrication
در این دوره با استفاده از G code های تولید شده در دوره ی Introduction to Programming دانشجویان با رابط کاربری ربات آرم (Robotic Arm) آشنا شده و تلاش میکنند تا بازوی ربات را کنترل نمایند  همچنین  با  سایر محدودیت ها و قابلیت های آن آشنا خواهند شد.

•     Optimization and Rationalization
موضوع این دوره تلاش در راستای فهم روش های ریاضیاتی و هندسی برای تبدیل صفحات خمیده و با هندسه پیچیده به صفحات کوچکتر و مسطحی است که قابلیت ساخت دارند، این روش ها و الگوریتم های ریاضیاتی در صورت نیاز کدنویسی شده و برای ساخت نمونه های الگویی استفاده میشوند.

•    Prototyping
روش هاس هندسی که در دوره ی Optimization and Rationalization تمرین شده اند در این دوره به عنوان نمونه های الگویی ساخته خواهند شد. و تلاش میگردد هندسه های پیچیده ای نظیر Minimal   Surface ها از روش های مطرح شده در دوره ی قبل،  منطقی شده و به ساخت نمونه هایی کوچک منجر شود.

 

 ترم دوم دوره
در ترم دوم دوره از دانش تولید شده در ترم اول در راستای طراحی و ساخت یک نمونه ی یک به یک استفاده خواهد شد در همین راستا سه مرحله ی طراحی، آماده سازی برای ساخت و ساخت نهایی در دستور کار قرار خواهد گرفت.

•    Design
در این قسمت با توجه به سایت انتخاب شده و بررسی پتانسیل های موجود موضوعیت اصلی طرح مورد نظر انتخاب شده و با توجه به معیار های تکنیک ساخت و هندسه ی پروژه ی نهایی طراحی میگردد.

•     Geometry to Fabrication
در این دوره با توجه به طرح نهایی پروژه روش ساخت آن طراحی میگردد، سپس با توجه به تکنیک‌های موجود،  فایل های ساخت و روش های موجود بهینه سازی میگردد.

•    Fabrication
در مرحله ی نهایی پروژه به مقیاس اصلی و با توجه به روش های ساخت و طراحی هایی انجام شده در سایت مورد نظر ساخته میشود. و دانش تولید شده در راستای ساخت نهایی مستند سازی میگردد.

سخنرانی ها و رویداد ها
در جهت ورود ایده های نو و با توجه به امکان ایجاد ارتباط مجازی با اساتید دانشگاه ها و مراکز معتبر و فعال بین المللی در این حوزه  تلاش شده است  تا از این پتانسیل در طول این دوره استفاده شود. هدف از برگزاری این سخنرانی ها بحث پیرامون دیدگاه ها و نظرات افراد متفاوت در ارتباط با موضوعات اصلی این دوره است. در این سخنرانی ها تلاش میشود بحث و گفتگو و دیالوگی دو طرفه بین سخنرانان با دانشجویان شکل گیرد.
 
مدیر آکادمیک مدرسه: هومن طالبی
کمیته علمی دوره: مسعود اکبرزاده، احسان بهارلو، زوبین خبازی (مشاور ارشد)، سینا مصطفوی،
مدرسین دوره دوره(به ترتیب حروف الفبا):
پوریا بنی آدم، علی شیخ الاسلامی (مدیر دوره)، روزبه شیخها، محسن مریزاد، مهراد مه نیا (مدیر دوره)
تیم تحقیقاتی:
سهیل باقری، امیر پورمقدم، ، هومان سالیانی، پانیذ فرخ سیر
 

نحوه ی ثبت نام و برگزاری دوره
مدت زمان کل این دوره از 19 دی ماه 96 الی 22 اردیبهشت ماه 97 خواهد بود. برنامه ریزی آموزشی در سه روز هفته : سه شنبه ها، چهارشنبه ها و پنجشنبه ها است که به دو قسمت صبح (از 10 صبح الی 14)  و بعد از ظهر (از 15 الی 19 ) تقسیم شده است.
ظرفیت این دوره حداکثر 25 نفر ثابت است که میبایست در کل دوره حضور داشته باشند. اما افراد مشتاق به تنها یکی از موضوعات میتوانند دوره های خاص را شرکت کنند ظرفیت افراد شرکت کننده از خارج کل دوره تنها 5 نفر میباشد.
به منظور شرکت در دوره ابتدا لازم است فرم مورد نظر که شامل رزومه داوطلب و نیز هدف از شرکت در دوره میباشد را پر کرده و پس از بررسی آن و با توجه به کسب حداقل امتیاز، متقاضی مجاز به ثبت نام در دوره خواهد بود. افرادی که تمایل به شرکت در تک دوره ها را دارند با توجه به پیشنیاز هر دوره با ترتیب اولویت زمانی میتوانند در دوره ی مذکور شرکت کنند.

شهریه و شرایط پرداخت
مبلغ شهریه دوره:                                                                       68،000،000 ریال
_ درصورت پرداخت نقدی با 5 درصد تخفیف                                     64،600،000 ریال
_ درصورت پرداخت اقساط :
1-    2.5 درصد تخفیف بابت پرداخت 50 درصد (33،150،000 ریال ) به صورت نقدی و 50 درصد باقی مانده ( 33،150،000) طی یک فقره چک به تاریخ 96/12/12 در وجه کانون معماران معاصر

2-    واریز نقدی 25 درصد از شهریه ( 17،000،000 ریال ) و مبلغ باقی مانده طی 4 فقره چک هر ماه از تاریخ 96/11/12 به مبلغ 12،750،000 ریال در وجه کانون معماران معاصر


 

 


برای رزرو ، فرم زیر را تکمیل نمایید

فرم اطلاعات فردی
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
سوابق تحصیلی
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
سوابق تحصیلی
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
سوابق تحصیلی
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
سوابق تحصیلی
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
سوابق حرفه ای
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
مهارت ها
Invalid Input
Invalid Input
زبان انگلیسی
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
بیانیه ی شخصی
Invalid Input