استودیو های همگرا

عصاره آموزش در مدرسه معماری، ایجاد گوناگونی در گفتمان معماری است، یافتن راه حل هایی معمارانه متکی بر نگاه شخصی و ژرف دانشجویان، جهت افزایش سطح گفتمان و فراهم کردن امکان شکل گیری نگاه های گوناگون.

 در سال گذشته برنامه آموزش در استودیوهای همگرا، تحت سه بریف، برنامه ریزی شده بود که حول یک موضوع واحد یعنی تهران- شهری که در مسیر پر شور و شتاب رشد خود بسیاری از کیفیت های مطلوب یک شهر را از شهروندانش دریغ میکند - سه سوال اصلی را مطرح می‌کردند. امسال در چهار استودیو به هدایت و سرپرستی هومن طالبی، علیرضا تغابنی، فرشاد مهدی‌زاده و کامران حیرتی استودیو‌ها برنامه ریزی شده اند. علاوه بر تهران که همچنان موضوع استودیو ها می‌باشد مسئله ی معاصر بودن و ایجاد خوانشی از آنچه ما به عنوان امروز تلقی میکنیم زنجیره ی اتصال برنامه‌ریزی ها و اتفاقات استودیو ها می‌باشد.

اساتید دوره که همگی به واسطه کار حرفه ای، پیش زمینه اکادمیک یا تجربه زندگی در تهران، رابطه ی بسیار جدی با این شهر دارند، چهار مسئله عینی و کلیدی را نسبت به این شهر مطرح می‌کنند. که هر استودیو روی یکی از این مسائل در طول دوره متمرکز خواهند شد. سال گذشته استودیوی هومن طالبی به موضوع هم‌نهی ساختارها، استودیوی فرشاد مهدی‌زاده به مسئله شکل دهی اتفاق و علیرضا تغابنی به موضوع تراکم  با محوریت تهران پرداختند.

 

استودیو های طراحی

استودیوهای همگرا در یک بازه 8 ماهه تشکیل می شوند که سه ارائه ی اصلی خواهند داشت. در  هر ارائه دانشجویان در یک جلسه با حضور معماران و صاحب نظران پروژه های خود را ارائه خواهند داد تا امکان ایجاد گفتگویی انتقادی بین مدرسه و کانون های علمی و متخصصین فراهم شود. فضای استودیوهای طراحی همه روزه در اختیار شرکت کنندگان قرار دارد و تمامی دانشجویان فضای مختص به خود را درطول دوره خواهند داشت، که بر اساس برنامه ریزی‌ها استودیو های طراحی باز چینش شده اند. اساتید اصلی که هر یک مسئولیت یکی از استودیو‌ها را برعهده دارند در طول هفته جلساتی با اعضای گروه های خود خواهند داشت،  همچنین در جلسات ماهانه ای نیز کارهای تمام استودیوها با حضور دیگر اساتید ارائه می‌گردند که امکان اشتراک گذاری و گفتگو بین اعضای استودیوها را ایجاد می‌کند.

 

دوره های تکمیلی

دوره های تکمیلی مدرسه معماری Caai  در راستای استودیو های طراحی برنامه ریزی شده اند. موضوعیت اصلی این دوره ها، آموزش تکنیک و تئوری های مرتبط با استودیو های طراحی است. در برنامه ریزی این دوره ها تلاش شده آموزش تکنیک ها و نرم افزار های متفاوت در قالب تمرین‌های مشخص و بازی هایی طراحی و برنامه ریزی شوند که دانشجویان از مواجه با تجربه های جدید هراسی نداشته باشند. سیمنارهای این دوره ها درقالب دو دسته‌ کلیِ نظری و مهارت های عملی ارائه گردیده است. این دوره ها بصورت جلسات هفتگی برگزار شده و هدف از تشکیل آنها آموزش مهارت هایی است که در طول دوره دانش پژوه بتواند بصورت عملی در جهت پیشبرد طراحی و تحقیق خود از آن ها استفاده کنند.

 

نحوه پذیرش مدرسه

مبنای پذیرش در استودیو‌های همگرا نمونه کارهای گذشته ی دانشجویان است. در همین راستا در دو مرحله دانشجویان گزینش خواهند شد. مرحله اول پورتفولیو و رزومه‌ی کاری که شامل نمونه‌ی کارهای طراحی گذشته آنهاست بررسی شده و در صورت قبولی در این مرحله داوطلبان به مصاحبه حضوری دعوت خواهند شد. مجموع امتیازی که هر داوطلب در این دو مرحله کسب می‌کند معیار قبولی وی در استودیو های همگرا  خواهد بود.

خلاقيت و نگاه جستجو گر، ميزان تلاش و جديت، شهامت در تجربه كردن و در مرحله‌ی پايين تر توانايى در استفاده از مهارت هاى توليد و ساخت معمارى( مانند مهارت ترسيمات توصيفى و تحليلى، توليد فرم، ساخت ماكت)، همچنین فعاليت در حوزه هاى فرهنگى - هنرى غير معمارى كه بتوان در آنها توانايى ها و استعداد داوطلبان را شناخت، مبنای انتخاب و دعوت دانشجویان قرار خواهد گرفت.

از داوطلبین تقاضا می شود Portfolio های خود را در قالب يك فايل با فرمت PDF با حجم حداكثر Mb10 ، به شکل ساده و گویا  تا تاریخ ۲۹ شهریور ماه ۱۳۹۶ به آدرس ایمیل:

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید ارسال نمایید.

لازم به ذکر است که ارسال پورتفولیو تا تاریخ ۱۲ مهر ماه ۱۳۹۶ نیز امکانپذیر می باشد اما شرایط ویژه ای که برای ثبت نام دانشجویان دوره جدید استودیو های همگرای مدرسه معماری Caai در نظر گرفته شده، مختص ارسال کنندگان تا تاریخ ۲۹ شهریور ماه می باشد.

 

مرحله اول ثبت نام(ارسال پورتفولیو تا تاریخ 29 شهریور)                   13،400،000 تومان

-  در صورت پرداخت نقدی 10درصد تخفیف                                                  12،060،000 تومان

-  در صورت پرداخت اقساط

1. 5 درصد تخفیف بابت پرداخت 50 درصد به صورت نقدی (6،365،000 )و 50 درصد طی یک فقره چک (6،365،000 ) به تاریخ 01/12/1396

2.  2،400،000  تومان نقد و مابقی طی 8 فقره چک به مبلغ 1،250،000 تومان هر ماه از تاریخ 01/08/1396 دریافــت میگردد.

 

 مرحله دوم ثبت نام (ارسال پورتفولیو تا تاریخ 12 مهر)                       14،400،000 تومان     

-  در صورت پرداخت نقدی 10درصد تخفیف                                                12،960،000  تومان   

-  در صورت پرداخت اقساط     

1.  5 درصد تخفیف بابت پرداخت 50 درصد به صورت نقدی ( 6،840،000 )و 50 درصد طی یک فقره چک ( 6،840،000 ) به تاریخ 01/12/1396

2.  3،600،000 تومان نقد و مابقی طی 6 فقره چک به مبلغ 1،800،000 تومان هر ماه از تاریخ 01/08/1396 دریافت میگردد.

*دانشجویانی که در مرحله اول ارسال پورتفولیو پذیرفته شدند اما با دانشجویان پذیرفته شده مرحله دوم ثبت نام میکنند صرفا مشمول شرایط ثبت نام کنندگان مرحله دوم ثبت نام خواهند بود.